Összehasonlítás

TOP termékek

Kérjen ajánlatot, akár telepítéssel együtt! Személyesen vagy online!

Blog

Miért fontos a klímatisztítás / karbantartás?

Miért fontos a klímatisztítás / karbantartás?

Érdemes a klímákat évente karbantartani? – A tiszta klíma titka

Sokan csak akkor foglalkoznak a klímatisztítással, amikor már kellemetlen szagot áraszt vagy gyengébben hűt, pedig a rendszeres klímamosás, klímatisztítás és karbantartás elengedhetetlen a hatékony működéshez és az egészséges otthoni levegőhöz. Az elhanyagolt klíma nemcsak több áramot fogyaszt, hanem baktériumokat, penészgombákat is terjeszthet, amelyek légúti megbetegedéseket okozhatnak. Miért nem ajánlott házilag végezni ezt a munkát? Hogyan zajlik egy professzionális klímatisztítás Budapest és Pest megye területén? Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk, hogy klímád mindig tiszta és hatékony maradjon!

Miért fontos a klímatisztítás, klímakarbantartás és fertőtlenítés a háztartásokban?

Bevezetés: A mai modern háztartásokban egyre több otthonban működik légkondicionáló (klíma) berendezés, amely nyáron hűt, sok esetben télen fűt is. Ahhoz, hogy a klíma hosszú távon megbízhatóan, hatékonyan és egészségesen működjön, elengedhetetlen a rendszeres klímatisztítás, klímamosás és klímakarbantartás, beleértve a fertőtlenítést is. Sokan hajlamosak megfeledkezni erről a karbantartási feladatról, pedig az elhanyagolt klíma nemcsak a készülék élettartamát és energiafogyasztását befolyásolja negatívan, hanem az otthon levegőminőségét és az egészségünket is. Az alábbiakban részletesen áttekintjük, miért fontos a légkondik tisztítása és karbantartása, milyen problémákat okozhat a piszkos klíma, milyen szakértői ajánlások léteznek a témában, miért érdemes ezt szakemberre bízni, és hogyan zajlik egy professzionális klímatisztítás.

Miért létfontosságú a klímaberendezés rendszeres tisztítása és karbantartása?

A légkondicionáló használata során a berendezés folyamatosan szívja át a lakás levegőjét a szűrőin és hőcserélőin, ennek következtében idővel jelentős mennyiségű por, pollen és egyéb szennyeződés halmozódik fel a belsejében. Rendszeres karbantartás hiányában ezek a lerakódások többféle problémához vezethetnek: egyrészt rontják a klíma hatékonyságát, másrészt egészségügyi kockázatot jelentenek. A klímatisztítás és karbantartás során a szakember eltávolítja ezeket a szennyeződéseket, fertőtleníti a berendezést, és ellenőrzi a készülék működését. Ennek hiányában a klíma nem tudja 100%-osan ellátni a feladatát – azaz nem hűt/fűt megfelelően –, miközben több energiát fogyaszt és kórokozókat terjeszthet. Összefoglalva, a rendszeres klímakarbantartás:

  • Megőrzi a készülék hatékonyságát: biztosítja, hogy a klíma teljesítménye ne csökkenjen a lerakódott kosz miatt, és így optimálisan, kevesebb energiával működhessen.
  • Védi az egészséget: eltávolítja a baktériumokat, gombákat és allergéneket, mielőtt azok a levegőbe jutnának.
  • Növeli a készülék élettartamát: a tiszta és jól karbantartott berendezés kevésbé hajlamos a meghibásodásra, tovább működik meghibásodás nélkül.
  • Biztosítja a garanciát: sok gyártó előírja az éves karbantartást a garancia feltételeként – a rendszeres szakszerviz hiánya a garancia elvesztéséhez is vezethet.

Ezek miatt a gyártók és szakértők egyaránt legalább évente egyszeri klímatisztítást és karbantartást javasolnak. Egy tisztán tartott klíma nem luxus, hanem alapfeltétele annak, hogy a berendezés hosszú távon szolgálja kényelmünket, anélkül hogy rejtett problémákat okozna.

Milyen problémákat okozhat az elhanyagolt klíma?

1. Egészségügyi kockázatok és rossz levegőminőség

Egy koszos klímaberendezés belseje ideális táptalaj a különféle mikroorganizmusok számára. A nedves, poros környezetben gombák, penésztelepek, baktériumok szaporodhatnak el. Használatkor ezek a kórokozók a kifújt levegővel visszajutnak a lakótérbe, belélegzésük pedig komoly egészségügyi gondokat okozhat. Allergiás reakciók, felsőlégúti irritáció, asztmás tünetek jelentkezhetnek egy elhanyagolt klíma miatt. Különösen veszélyeztetettek ebben a tekintetben az érzékeny csoportok: gyermekek, idősek, allergiások és asztmások. Az Országos Közegészségügyi Központ (ÁNTSZ) is figyelmeztet, hogy a légkondikban felhalmozódott porban megtelepedő baktériumok és gombák allergiát, asztmát okozhatnak, sőt egyes fertőzéseket is előidézhetnek​-

Az egyik ismert veszély a Legionella baktérium, amely pangó kondenzvízben elszaporodva úgynevezett „légiós betegséget” (legionárius tüdőgyulladást) okozhat.

Igaz, ez inkább nagyobb, ipari klímarendszereknél gyakori, de a háztartási készülékeknél sem zárható ki teljesen, ha évekig nem tisztítják őket. Gyakoribb probléma a penészgombák megjelenése: a penészes klíma jellegzetesen dohos, kellemetlen szagot áraszthat, és a spórák belélegzése súlyosbíthatja az allergiát, irritálhatja a nyálkahártyát. Sokan csak akkor kapnak észbe, amikor a klíma bekapcsolásakor bűzös szag terjeng a lakásban – ez biztos jele annak, hogy időszerű a fertőtlenítő klímatisztítás. Ilyenkor a hűtőbordákon és szűrőkön felgyülemlett szennyeződésekben már javában tenyésznek a mikroorganizmusok. A rendszeres takarítás és fertőtlenítés hiányában kialakuló tünetegyüttest nevezik gyakran „beteg épület szindrómának”, amikor a beltéri levegő szennyezettsége miatt a bent tartózkodók fejfájást, szem- és torokirritációt, fáradtságot tapasztalnak​.

Összességében az elhanyagolt klíma károsíthatja az egészségünket. Ezzel szemben a tisztított, karbantartott klímaberendezés tisztább levegőt biztosít az otthonunkban. A rendszeresen cserélt vagy tisztított szűrők felfogják a port és allergéneket, így javul a beltéri levegő minősége. Egy jól karbantartott klíma használatával megelőzhetjük, hogy a hűtött levegő baktériumokat és gombaspórákat terjesszen a lakásban. Ezzel különösen allergiás családtagjaink és gyermekeink egészségét védjük.

2. Teljesítménycsökkenés és energiafogyasztás-növekedés

Ha a klímaberendezést hosszú ideig nem tisztítjuk, a felgyülemlett por és piszok eltömíti a szűrőket, és bevonatot képez a hőcserélő felületeken (azaz a beltéri egység hűtőbordáin és a kültéri egység kondenzátorán). Ennek több káros következménye is van a készülék működésére nézve:

  • Gyengül a légáramlás: a koszos, eltömődött porszűrőkön nem jut át elegendő levegő. Ezért a klíma ventilátorának keményebben kell dolgoznia, hogy keringesse a levegőt, ami zajosabb működéshez és magasabb energiafelvételhez vezethet​
  • A gyenge légáramlás miatt a hűtés-fűtés is lassabbá válik – azt vesszük észre, hogy a készülék „nem az igazi”, tovább tart lehűteni vagy felfűteni a szobát.
  • Romlik a hőátadás hatásfoka: ha a por lerakódik a beltéri hőcserélő lamelláin (bordáin), akkor az nem tudja megfelelően felvenni/leadni a hőt. Magyarán a klíma veszít a teljesítményéből – hiába megy maximális fokozaton, a kosz szigetelő rétegként viselkedik a hőcserélő felületén, így a hideg (vagy meleg) előállítása kevésbé hatékony​.
  • Ugyanez igaz a kültéri egységre: a kondenzátor lamelláit eltömítő por és korom akadályozza a hőleadást, ami gyengíti a hűtési hatást.
  • Több energiafogyasztás: a rosszabb hűtési/fűtési hatásfok miatt a berendezés hosszabb ideig vagy nagyobb teljesítményen üzemel, hogy tartani tudja a beállított hőmérsékletet. Ez jelentősen megnöveli az áramfogyasztást, így magasabb villanyszámlát eredményez. Szakértői becslések szerint egy eltömődött levegőszűrő akár 10-15%-kal is növelheti a klíma energiafelhasználását a tiszta szűrőhöz képest – ennyivel dolgozik keményebben a rendszer, hogy leküzdje a légáramlási akadályokat.

 

  • A légkondicionálók energiaügyi kutatásai kimutatták, hogy a tipikus háztartási klímák párologtatóján pár év alatt összegyűlő por már néhány százalékkal csökkentheti a berendezés hűtési hatékonyságát, szélsőséges esetben pedig még ennél is nagyobb mértékben​.
  • Ez nemcsak anyagi, hanem környezeti szempontból is kedvezőtlen: a pazarlóan működő klímák feleslegesen terhelik a hálózatot és növelik az üvegházhatású gázok kibocsátását.
  • Túlmelegedés és jegesedés: a csökkent légáram és gyenge hőátadás miatt előfordulhat, hogy a beltéri hőcserélő túlzottan lehűl és elkezd befagyni (jegesedés jelenik meg rajta), vagy a kompresszor és más alkatrészek túlmelegszenek a fokozott terheléstől. Ez vészleálláshoz, csökkent élettartamhoz vezethet. Ha azt tapasztaljuk, hogy a klíma gyakran kikapcsol magától, vagy jégdarabok potyognak belőle, az intő jel arra, hogy szakemberrel kell kitisztíttatni a berendezést.

Összefoglalva: egy elhanyagolt klíma sokkal kevésbé hatékony, és több áramot fogyaszt ugyanakkora hűtési vagy fűtési teljesítmény eléréséhez. Emellett romlik a komfortérzet is, hiszen a készülék lassabban hűt/fűt. A rendszeres klímatisztítással viszont fenntarthatjuk az eredeti hatásfokot, és optimalizálhatjuk az energiafelhasználást. Így a klíma nem fog feleslegesen „pörögni” és áramot pazarolni a lerakódások miatt.

3. Gyakoribb meghibásodások és rövidebb élettartam

A karbantartás nélküli klímaberendezés a fenti okok miatt sokkal nagyobb igénybevételnek van kitéve, ami hosszú távon az alkatrészek idő előtti elhasználódásához vagy meghibásodásához vezet. A szakemberek egybehangzó véleménye, hogy a háztartási klímák jelentős része azért romlik el idő előtt, mert a tulajdonos nem fordított kellő figyelmet a karbantartásra. Néhány példa arra, hogyan okoz a tisztítás hiánya meghibásodást:

  • Túlterhelt kompresszor és ventilátor: a piszkos szűrők miatti gyenge légáram és hőleadás következtében a kompresszor hosszabb ideig üzemel megállás nélkül. Ez megnöveli a kopást és a túlmelegedés kockázatát. A folyamatos csúcsra járatás miatt a kompresszor vagy a ventilátor motorja hamarabb felmondhatja a szolgálatot.
  • Eltömődött kondenzvíz-elvezetés: ha a beltéri egység cseppvíztálcája és lefolyócsöve tele van iszappal, algával (ami a koszból alakult ki), a kondenzvíz nem tud rendesen távozni. Ez vízszivárgáshoz vezethet – a klíma elkezd csöpögni a szobában, vagy átnedvesíti a falat. A víz nemcsak kárt tehet a lakásban, de elektromos részekre csepegve zárlatot is okozhat.
  • Korrozió és anyagfáradás: a lerakódott szennyeződések kémiailag is reagálhatnak a fém alkatrészekkel (pl. a por és nedvesség iszapja enyhén savas lehet), ami idővel rozsdásodást okoz a hőcserélőn vagy a csövekben. Emellett a folyamatos vibráció és terhelés repedéseket idézhet elő – például a rézcsövek forrasztásainál –, így hűtőközeg-szivárgás léphet fel. Ha a gáz elszökik, a klíma nem fog hűteni, és drága javítást igényel.
  • Elektronikai hibák: a karbantartás alkalmával a szakember ellenőrzi a csatlakozásokat, vezetékeket is. Ha erre nem kerül sor, egy kilazult vezeték vagy elkoszolódott szenzor miatt is meghibásodhat a vezérlés. Gyakori például, hogy a kosz miatt egy hőmérséklet-érzékelő rosszul mér, így a klíma nem a megfelelő módon reagál (pl. nem kapcsol ki időben), ami szintén károsíthatja a rendszert​.

A Fisher Klíma szakértői szerint a koszos, szakszerűtlenül kezelt klímák nemcsak gyengébben működnek, de az élettartamuk is rövidebb

. Ezt könnyen beláthatjuk: egy tiszta klíma kisebb terheléssel működik, mint egy elhanyagolt, így alkatrészei lassabban használódnak el. Ráadásul a rendszeres karbantartás során a szerelő időben észrevehet és orvosolhat egy kezdődő problémát (például egy kezdődő gázhiányt vagy repedést), mielőtt az komoly meghibásodássá fajulna​. Így elkerülhetjük a klíma váratlan leállását a legnagyobb nyári hőség vagy téli hideg közepén. Összegezve: a karbantartás elhanyagolása drágább javításokat vonhat maga után, míg a megelőző tisztítás és ellenőrzés hosszú távon költséghatékonyabb, mert megelőzi a nagyobb bajt.

Szakértői ajánlások és tudományos háttér a klímatisztításról

A rendszeres klímatisztítás fontosságát számos szakértői forrás és kutatás alátámasztja. Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ és az ÁNTSZ ajánlása szerint legalább évente egyszer, a nyári szezon előtt el kell végeztetni a klíma fertőtlenítő tisztítását, szükség esetén (poros környezetben) évente kétszer is​.

 Ugyanezt a gyakorlatot javasolják a nagy klímagyártó cégek is: például a Daikin hivatalos útmutatója szerint évente egy teljes szerviz ajánlott a légkondicionáló csúcsformában tartásához, a szűrők tisztítását pedig akár havonta érdemes elvégezni a használati időszakban. A Panasonic szakemberei hangsúlyozzák, hogy a felhasználó által otthon elvégezhető karbantartás (pl. porszűrő kiporszívózása) hasznos ugyan, de nem helyettesíti a szakszerű tisztítást – a mélyebb takarítást és ellenőrzést bízzuk profikra, és lehetőleg minden szezon előtt kerítsünk sort rá​.

Tudományos vizsgálatok is születtek a klímaberendezések karbantartásának hatásairól. A Berkeley Nemzeti Laboratórium (LBNL) egyik tanulmánya kimutatta, hogy egy átlagos lakossági légkondi párologtatója kb. 7-10 év alatt úgy bekoszolódhat, hogy a légáramlási ellenállása megduplázódik – tehát a koszos hőcserélőn fele olyan könnyen áramlik át a levegő, mint az újon​.

Ez a szimulációk szerint kb. 5%-os hatékonyságcsökkenést okoz a hűtési teljesítményben, de kedvezőtlenebb esetekben még nagyobb romláshoz vezethet​.

 A kutatók hangsúlyozzák, hogy a rendszeres (akár évenkénti) tekercstisztítás és a jó szűrők használata fontos része kell legyen a klímák üzemeltetésének, nemcsak energia-, hanem beltéri levegőminőségi okokból is​.

Egy másik adat szerint az amerikai Energiaügyi Minisztérium (DOE) arra figyelmeztet, hogy a karbantartás elhanyagolása elkerülhetetlenül a teljesítmény romlásához és a fogyasztás emelkedéséhez vezet​.

A DOE továbbá kiemeli a szűrők rendszeres cseréjének fontosságát: ha havonta tisztítjuk/cseréljük a szűrőt, az nemcsak az egészségünknek tesz jót, de a készüléket is megóvja a túlterheléstől és megelőzi a meghibásodást​.

Összhangban a fenti ajánlásokkal, a legtöbb hazai klímaszerelő cég is azt tanácsolja ügyfeleinek, hogy évente legalább egyszer végeztessék el a klímatisztítást, lehetőleg a tavaszi időszakban, nyár eleje előtt. Ha a készüléket fűtésre is használják télen, akkor célszerű évente kétszer (ősszel is) ellenőriztetni, mivel a fűtési szezon előtt is fontos a tiszta hőcserélő és a megfelelő működés​.

Fontos kiemelni, hogy nem csak a beltéri egységre kell figyelmet fordítani, hanem a kültéri egységre is – főleg városi környezetben, ahol sok por és korom rakódhat rá​.

 A szakértők konszenzusa tehát: „a klímatisztítás nem elhanyagolható opció, hanem szükséges rutin” a berendezés optimális működése és a család egészsége érdekében​

Miért ne végezzük a klímatisztítást házilag?

Felmerülhet a kérdés: egy alapos porszívózás, törölgetés és bolti klímatisztító spray használata vajon nem elegendő? Otthoni módszerekkel sajnos csak részleges eredményt érhetünk el, ráadásul fennáll a hibázás veszélye. Íme néhány ok, amiért nem ajánlott saját kezűleg, hozzáértés nélkül belevágni a klíma szétszerelésébe és tisztításába:

  • Korlátozott hozzáférés a belső részekhez: A klímaberendezés belsejében vannak azok a kritikus pontok (például a hőcserélő lamellák mélyebb rétegei, ventilátor lapátok, cseppvíztálca és csövek, ventilátormotor, elektronika), amelyek igazán fertőzésveszélyesek vagy koszosak lehetnek. Egy laikus általában csak a porszűrőt tudja kiszedni és lemosni, illetve kívülről letörölgetni a lamellák felületét. Ezzel bár valamennyit javít a helyzeten, a mélyebb rétegekben megtelepedett gombákat, baktériumokat nem tudja maradéktalanul eltávolítani. A profi karbantartók ezzel szemben speciális tisztító szerek és eszközök segítségével a nehezen elérhető helyeket is kitakarítják (például habzó tisztító spray-vel átitatják a hőcserélőt, ami befolyik a rések közé, vagy nagynyomású gőzzel kifújatják a koszt).
  • Nem megfelelő fertőtlenítés: Egy boltban kapható klímatisztító spray bizonyos mértékig segíthet, de nem mindegy, milyet használunk és hogyan. Ha nem a megfelelő (baktericid és fungicid hatású) fertőtlenítőszert alkalmazzuk, vagy nem hagyjuk elég ideig hatni, akkor csak maszkoljuk a szagot, de a kórokozók jó része életben maradhat. A szakemberek több módszer közül választhatnak (ózonos kezelés, ultrahangos porlasztású tisztítás, erős fertőtlenítő hab használata stb.​), amelyeket szakszerűen, biztonságosan végeznek el. Házilag ritkán állnak rendelkezésre ilyen eszközök.
  • Baleset- és károkozás veszélye: A klímatisztítást áramtalanítás után szabad csak végezni, mégis minden évben hallani olyan esetről, hogy valaki áramütést szenvedett, mert nedves ruhával nyúlt a feszültség alatt lévő készülékhez. A másik gyakori veszély, hogy a hozzá nem értő személy megsérti a klíma alkatrészeit takarítás közben. Például a beltéri egység műanyag burkolatának le- és visszarakása során letörhetnek a fülek, a vékony alumínium lamellákat egy óvatlan mozdulat könnyen behorpasztja, a ventilátor lapátjai elgörbülhetnek. A kültéri egység szétszedése különösen kockázatos, mert ott fut a hűtőközeggel teli zárt rendszer és az elektromos vezérlés – szigorúan tilos és veszélyes a laikus számára ezek megbontása, hiszen gázszivárgást vagy komoly meghibásodást idézhetünk elő​.
  • Garanciavesztés: Az újabb klímaberendezések többségére a gyártók több év garanciát adnak, de ezt sokszor feltételekhez kötik – például évente szakszerviz által végzett karbantartáshoz. Ha mi magunk piszkáljuk a berendezést, és esetleg hibát okozunk vagy csak pecsétes bejegyzés nélkül marad a garanciafüzet, a gyártó megtagadhatja a garanciális javítást. Egy dokumentált, számlával igazolt szakember általi karbantartás ezzel szemben biztosítja, hogy a garancia megmaradjon. Sőt, egyes cégek (pl. bizonyos klímamárkák importőrei) akár meghosszabbított garanciát is adnak, ha a karbantartásokat rendszeresen elvégeztetik az ügyfelek​. Ezt a plusz éveket és biztonságot kár lenne elveszíteni egy házi barkácsolás miatt.
  • Hiányos ellenőrzés: A klímatisztítás nem csak a takarításból áll, hanem műszaki ellenőrzésekből is (erről a következő fejezetben bővebben írunk). Egy szakavatott klímaszerelő észreveszi, ha a rendszerben kevés a gáz, vagy ha rendellenes zajt hall, esetleg valami nem működik optimálisan. A laikus viszont lehet, hogy a tisztítás után visszakapcsolja a gépet, és nem tűnik fel neki az apró hiba – ami aztán később nagy gondot okozhat.

Mindezek alapján erősen ajánlott szakemberre bízni a komolyabb klímatisztítást és karbantartást. Természetesen a felhasználó is hozzájárulhat a klíma higiéniájához azzal, hogy rendszeresen leporszívózza vagy kiöblíti a mosható szűrőket (akár havonta a nyári szezonban), illetve ügyel rá, hogy a kültéri egység nagyobb szennyeződésektől (levél, pókháló, sár) mentes legyen. Ezek az apró házi teendők hasznosak és javasoltak. A mélytisztítást és a teljes körű átvizsgálást viszont bízzuk klímaszerelő szakemberre!

Fontos tudni, hogy manapság számos cég kínál professzionális klímatisztítás szolgáltatást Budapesten és Pest megyében is – tehát bárhol laksz, nagy eséllyel elérhető a közeledben hozzáértő segítség. Érdemes évente felkeresni egy ilyen szolgáltatót. A szakember pár tízezer forintos költséggel olyan alapos karbantartást végez, amit házilag szinte lehetetlen megoldani. Ezzel nemcsak időt és fáradságot spórolunk, de biztosak lehetünk benne, hogy a klíma tiszta, biztonságos és hatékony lesz, ráadásul a készülék garanciája is megmarad.

Hogyan zajlik egy professzionális klímatisztítás?

Egy szakember által végzett klímakarbantartás általában az alábbi főbb lépésekből áll. Ez a folyamat biztosítja, hogy a berendezés minden fontos része tiszta és kifogástalan állapotú legyen a karbantartás végére:

  1. Előkészületek – átvizsgálás és áramtalanítás: A szerelő a karbantartás megkezdése előtt röviden leteszteli a klíma működését, meghallgatja a tulajdonostól, hogy tapasztalt-e bármi rendelleneset. Ezután lekapcsolja a készülék áramellátását a balesetvédelem érdekében. Kiterít egy védőfóliát vagy tálcát a beltéri egység alá, hogy felfogja a lecsöpögő szennyeződést.

  2. A beltéri egység szétszerelése: Eltávolításra kerül a klíma beltéri egységének előlapja és a porszűrők. A levehető szűrőket általában külön mossák át – sokszor szappanos vízzel lemossák vagy vízsugárral átöblítik, majd teljes száradás után teszik vissza. (Ha a szűrők sérültek vagy nagyon elhasználódtak, javasolhatják a cserét.)

  3. Hőcserélő (evaporátor) tisztítása: A beltéri egység fém lamellás hűtőbordáját (evaporátorát) speciális klímatisztító habbal vagy spray-vel befújják​.

  4. Ez a tisztítószer behatol a lamellák közé, feloldja a rajtuk lévő lerakódott koszt, és fertőtleníti a felületet. A habot általában 10-20 percig hagyják hatni (a gyártó útmutatása szerint). Ezt követően a leoldott szennyeződés vagy lefolyik a cseppvíztálcán át, vagy vízzel átöblítik a hőcserélőt, hogy minden maradék anyag távozzon. Sokszor pumpás permetezővel tiszta vizet fújnak rá, ami kimossa a koszt. A kifolyó piszkos vizet az előre odakészített tálca felfogja.

  5. Ventilátor és cseppvíztálca fertőtlenítés: A beltéri egység ventilátorának lapátkereke is poros lehet; ezt a szerelő szükség szerint megtisztítja (vannak habok, amelyek ehhez is alkalmasak, illetve kézzel is letörölhetik a lapátokat, ha hozzáfér). A kondenzvíz gyűjtőtálcát és a kondenzvíz-elvezető csövet szintén átöblítik és fertőtlenítik, hogy az algás lerakódásokat eltávolítsák. Gyakori a klórmentes fertőtlenítő folyadék használata, melyet átengednek a rendszeren, így a cső belső falát is megtisztítják. Szükség esetén a lefolyócsőbe speciális vékony kefét vagy sűrített levegőt vezetnek, hogy a dugulást megszüntessék.

  6. A kültéri egység tisztítása: Sokan elfelejtik, de a karbantartás a kinti egységre is kiterjed. A szerelő áramtalanítás után óvatosan leszerelheti a kültéri egység rácsos fedelét, hogy hozzáférjen a kondenzátorhoz. Sűrített levegővel vagy kefe segítségével kifújja/kisöpri a lamellák közül a port, pókhálót, faleveleket. Esetenként vízzel is át lehet mosni a kültéri hőcserélőt (kisnyomású vízsugárral alulról felfelé, hogy a kosz kifelé távozzon – magasnyomású mosó használata tilos, mert rongálhatja a lamellákat). A ventilátorlapátokról is letakarítják a ráragadt szennyeződést. A szerelő közben szemrevételezi, nincs-e olajfolt (ami szivárgást jelezne) vagy egyéb látható probléma a kültéri egységen.

  7. Műszaki ellenőrzések: A mechanikai tisztítások után következik a rendszer ellenőrzése. A szakember megméri a kiáramló levegő hőmérsékletét működés közben, ellenőrzi a nyomást a rendszerben, illetve figyeli a kompresszor és ventilátor működési hangját. Ha bármi gyanú merül fel (például a nyomás alacsony, ami hűtőközeg-hiányra utalhat), akkor szivárgásvizsgálatot végez. Megnézi a csatlakozásokat, nincs-e repedés, ahol elszökhet a gáz. Ha talál ilyet, javasolja a javítást (tömítés vagy csőcsere) majd a hűtőközeg pótlását a megfelelő mennyiségre​.

  8. Emellett ellenőrzi az elektromos bekötéseket is: meghúzza a csavarokat, megnézi a kondenzátorok állapotát, a szigetelések épségét. A kondenzvíz szabad elfolyását is leteszteli egy pohár víz beöntésével a tálcába – ha elfolyik, minden rendben, ha nem, akkor még dolgozik a dugulás elhárításán.

  9. Összeszerelés és próbaüzem: Miután minden alkatrész tiszta és a szükséges fertőtlenítés is megtörtént, a szerelő visszaszereli a porszűrőket és a burkolatokat a beltéri egységre, valamint a kültérit is összerakja. Ezután bekapcsolja a készüléket és kipróbálja mind hűtés, mind fűtés üzemmódban (ha utóbbit is tudja a klíma). Figyeli, hogy rendesen indul-e a kompresszor, megfelelő hőmérsékletű levegőt fúj-e a beltéri, és hogy nincs-e szokatlan zaj vagy vibráció. A tisztítás után gyakran előfordul, hogy az első pár percben a klíma furcsa szagot áraszt – ennek oka, hogy a tisztítószer maradékai és a elpusztított baktériumok távoznak a levegővel. A szakember tudja, hogy ez normális, és pár perc szellőztetéssel eloszlatja. Ha mindent rendben talál, átadja a tiszta, felújított klímát a tulajdonosnak.

  10. Dokumentálás: Végezetül a karbantartás megtörténtét dokumentálják (garanciafüzet pecsételése, munkalap kiállítása). A szerelő felhívja a figyelmet, ha bármi további teendő lenne (pl. javasolt egy alkatrész cseréje a közeljövőben), és tanácsokat adhat a felhasználónak a következő időszakra (pl. mikor érdemes legközelebb tisztítani, hogyan kezelje a szűrőket stb.).

Ebből is látszik, hogy a profi klímatisztítás egy alapos, több lépcsős folyamat, ami speciális tudást és eszközöket igényel. Nem csupán arról van szó, hogy „kifújják a koszt”, hanem a szakember megelőző karbantartást is végez: beállítja és finomhangolja a rendszert, hogy az a lehető legjobban működjön a következő időszakban. Ezért megéri rászánni az időt és költséget erre a szolgáltatásra.

Az energiafogyasztás és hatékonyság optimalizálása rendszeres karbantartással

A rendszeres klímakarbantartásnak köszönhetően jelentősen javítható a készülék energiahatékonysága. Ahogy korábban részleteztük, egy elpiszkolódott klíma akár 10-20%-kal is több villamos energiát kérhet ugyanakkora hűtőteljesítményhez. Ezzel szemben a tiszta berendezés könnyebben áramoltatja a levegőt, hatékonyabban cseréli a hőt, így gyorsabban éri el a beállított hőfokot. Gyorsabb hűtés/fűtés = kevesebb üzemidő = alacsonyabb fogyasztás. Tehát a klímatisztításba fektetett összeg idővel megtérül az energiamegtakarítás révén: a villanyszámlánkon is észrevehetjük, ha a készülék nem kínlódva, hanem gördülékenyen működik.

Emellett a karbantartott klíma környezetkímélőbb is. Ha kevesebb áramot fogyaszt, az erőműveknek is kevesebb tüzelőanyagot kell elégetniük a működtetéséhez – így kisebb a klíma közvetett szén-dioxid lábnyoma. Egy optimálisan működő, modern légkondi ráadásul nemcsak kevesebbet fogyaszt, de jobban is szabályozza a páratartalmat és a hőmérsékletet, ami tovább növeli a komfortot.

Fontos kiemelni azt is, hogy a rendszeres ellenőrzéssel megelőzhetjük azokat a hibákat, amik a klímát leállásra kényszerítenék (pl. kompresszor tönkremenetel). Egy nagyobb meghibásodás nemcsak drága javítást jelent, de ha nyáron napokig nem tudjuk használni a légkondit, az rendkívül kellemetlen is. A karbantartás tehát az üzembiztonságot is garantálja – mindig számíthatunk rá, hogy a készülék akkor hűt/fűt, amikor szükség van rá.

Végül, de nem utolsó sorban, egy gondosan karbantartott klíma élettartama több évvel meghosszabbodhat. Ez azt jelenti, hogy később kell új berendezésre beruháznunk, ami szintén anyagi megtakarítást és kevesebb elektronikai hulladékot jelent. Tehát a karbantartás nemcsak azonnali előnyökkel jár (jobb levegő, kevesebb fogyasztás), hanem hosszú távon is kifizetődő.

Összegzés:

A háztartási klímaberendezések rendszeres tisztítása, fertőtlenítése és karbantartása nem elhanyagolandó feladat. Egy tiszta klíma egészségesebb levegőt biztosít a lakásban, megszűri az allergéneket és nem terjeszt kórokozókat. Emellett hatékonyabban hűt/fűt, ezáltal energiát takarít meg és kíméli a pénztárcánkat. A karbantartás révén megelőzhetők a súlyos meghibásodások, és a készülék élettartama is kitolható. Mindezeket a szempontokat figyelembe véve érthető, hogy miért fontos a klímatisztítás és karbantartás – ugyanúgy, ahogy az autónkat is szervizbe visszük olajcserére, a klímánknak is szüksége van időnkénti „nagytakarításra” és ellenőrzésre.

Ne feledjük: a klíma komfortot ad, de cserébe gondoskodást igényel. Bízzuk ezt a feladatot tapasztalt szakemberekre – legyen szó akár klímatisztításról Pest megyében vagy Budapest bármely kerületében, könnyedén találhatunk megfelelő szolgáltatót. A befektetett munka sokszorosan megtérül egy jól működő, tiszta és biztonságos klímaberendezés formájában, amely egészséges, hűs otthont biztosít a forró nyári napokon (és kellemes meleget télen).